Potrebujeme silný štát? (2/2)

Autor: Ján Buček | 16.11.2011 o 13:36 | Karma článku: 7,26 | Prečítané:  834x

Pred pár dňami som tu uverejnil blog, ktorý sa venoval rozboru argumentov pána Maďariča za sociálny štát. Venoval som sa v ňom len 4 bodom; dnes dopĺňam zvyšok.

5. Sociálny rozmer trhu
Pán Maďarič tvrdí, že samotný trh v sebe neobsahuje sociálny rozmer. To je svätá pravda. Ten v sebe majú ľudia. Existujú charity a iné organizácie, ktoré sa starajú o najchudobnejších, či inak znevýhodnených. Štát nepotrebuje byť silný na to, aby ľuďom v núdzi prispel! Žiaducejším by dokonca bolo nezaťažovať ľudí prehnanými daňami a takto ich oberať o možnosť venovať sa charite.
Aj toto prispievanie (zo strany štátu) by však malo byť spravodlivé. A veru nie je. Ani teraz, ani pred 2 rokmi keď sme tu mali (údajne) sociálny štát. Ak by sme teda mali obhajovať pomoc slabším, bolo by dobré najprv zreformovať Slovenský sociálny systém a nie posilňovať silu štátu v tejto oblasti.
Ešte máličko k nerovnosti. Ak by sme si boli všetci rovný, a všetky práce by boli oceňované podobne, teda nikto by nemohol "neúmerne" zbohatnúť, akú motiváciu by mali ľudia vytvárať čo najlepšie produkty? Boli by notebooky, ipody a podobné vymoženosti, ak by sa nikto nehnal za neúmerným bohatstvom?

6. Ekologická udržateľnosť.
Trh naozaj neobsahuje obmedzenia, ktoré zabraňujú vykorisťovaniu prírody. Trh vám povie, že ak chcete predávať drevo, musíte mať les. Ten treba vyrubať a následne to drevo spracovať. Ktorý normálny podnikateľ si vyrúbe celý les bez toho, aby ho potom opäť zalesnil? Veď ak chce predávať drevo, musí aj zalesňovať. To vám nehovorí trh, ale zdravý rozum. Takéto konanie proti prírode asi nebude.
Môžeme sa baviť o nerastných surovinách. Tie sú jednorázové, a teda podnikateľ asi nebude mať záujem, po vyťažení tam ešte niečo udržiavať. Túto ťažbu mu ale musí niekto povoliť. Úplne teda stačí, ak sa investor zaviaže ťažiť nejakým "ekologickým" spôsobom, alebo dostane iné pokyny, ktoré by vynahradili škodu, ktorú na prírode napácha. Ak však nechceme, aby sa prírody čo i len dotkol, vôbec ho tam nemusíme pustiť! Toto ale nie je o silnom štáte, ale o dodržiavaní dohôd, o pevnom legislatívnom rámci a o vymožiteľnosti práva.

7. Cesta z dlhovej a hospodárskej krízy.
Vyjdarím sa k 2 bodom tohto odseku.
a) potreba veľkých verejných investícií (VVI) zo strany štátu, ktoré by boli financované aj z dodatočného zdanenia bohatých FO a PO. Toto má stimulovať rast a zamestnanosť.
Teda. Rozmeňme si to na drobné. My zdaníme bohatých ľudí, teda zoberieme im peniaze a tieto použijeme na financovania VVI. Čiže ja z jednej strany zoberiem a na druhú dám. Ako má toto pomôcť? Toto predsa nezvýši HDP, len zmení jeho štruktúru a to tak, že napríklad stavebníctvo porastie na úkor iných sektorov, do ktorých by tieto peniaze vrazili bohaté FO a PO, ak by sme im ich nevzali. Takéto konanie nepomôže ani zamestnanosti, pretože zdroje, ktoré by pomohli zamestnať predavačky, mechanikov, a pod. (zamestnancov, ktorých určia tie FO a PO), sa využijú na zamestnanie stavbárov.
Týmto krokom nedosiahneme zvýšnie HDP, ale jeho realokáciu, ktorá navyše nezodpovedá spotrebiteľským preferenciám (teda potrebám a predstavám ľudí).
b) štát nemôže byť škrtený až do úrovne základnej funkčnosti.
Nikto ale nechce škrtať štátne výdavky na takéto minimum. Štát však musí fungovať zo zdrojov, ktoré má! Štátny rozpočet v roku 2010 dosiahol deficit 40,7%, teda minulo sa o 40,7% viac ako sa vybralo (pre porovnanie rodina s príjmom 1000 EUR mesačne by musela každý mesiac míňať 1406,95 EUR na to, aby dosiahla rovnaký deficit). Ak teda pán Maďarič povie A, nech dopovie aj B. Faktom totiž je, že na udržanie súčasnej úrovne štátnych služieb by sme mali rapídne zvýšiť daňové zaťaženie. Ak to nechceme akceptovať, musíme znížiť výdavky (taktiež rapídne).

Záver.
Trhový mechanizmus nie je v rozpore so štátom. Pán Maďarič sa mýli, ak tvrdí, že štát má dozorovať nad trhovým mechanizmom. Úlohou štátu (ak mu nejakú máme prisúdiť) by mal byť dozor nad pravidlami a nie nad procesmi. Ak sa pravidlá nastavia optimálne, nemôže predsa dôjsť k nespravodlivým procesom. Ak k ním ale dôjde, netreba viniť hneď trhový mechanizmus, pretože chyba može byť v pravidlách. Ako som už spomenul v úvode predchádzajúceho blogu: Trhový mechanizmus je schopný zabezpečiť svoje vlastné fungovanie len v tom rozmedzí, v akom mu to je (pravidlami) umožnené.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.


Už ste čítali?